Wyprawka do szpitala dla noworodka i mamy: co zabrać na poród?

Skompletowanie praktycznej wyprawki do szpitala dla przyszłej mamy to jedna z ważniejszych rzeczy jaką trzeba zrobić na długo przed oczekiwanym dniem porodu. Dlaczego to jest takie ważne ? Ciąża to piękny ale też często zaskakujący okres w życiu kobiety. Myślimy, że mamy jeszcze czas i zdążymy wszystko kupić. Jednak może tak się zdarzyć, że poród nastąpi wcześniej albo z ważnych przyczyn zdrowotnych przyszła mama będzie musiała spędzić ostatnie tygodnie w szpitalu. To są często spotykane powody dla których ważne abyś wyprawkę miała gotową wcześniej. Takie zakupy ” na spokojnie ” pozwolą wybrać wszystko to co jest potrzebne, przymierzyć, wyprać i spakować do torby.

Co powinna zawierać taka wyprawka do szpitala ? 

O tym, co spakować do porodu, decyduje wiele czynników, między innymi obecny stan zdrowia mamy i maluszka, szacowany wzrost dziecka oraz, co najważniejsze, pora roku. Rzeczy, które będzie się pakowało, warto podzielić na dwie grupy – dla mamy i dziecka – a następnie na podgrupy:

  • ubrania na pobyt w szpitalu i do samego porodu dla mamy,
  • ubranka dla dziecka
  • artykuły pielęgnacyjne i kosmetyki,
  • środki higieniczne,
  • ubrania na wyjście,
  • dokumenty i niezbędniki

Rzeczy do porodu – czym się kierować przy wyborze?

Rzeczy do porodu dla mamy niezależnie czy będzie to poród naturalny czy przez cesarskie cięcie powinny być praktyczne. Powinny zmieścić się do jednej torby ze względu na ograniczone miejsce przy szpitalnym łóżku, a także by świeżo upieczonej mamie było łatwo sięgać do jednego bagażu i od razu znaleźć to, co potrzebuje. Standardowo przyszła mama powinna spakować ubrania,  które mają posłużyć docelowo na dwa-trzy dni pobytu w szpitalu.  Najważniejsze będą koszule do porodu i do spędzenia czasu w szpitalu. Ciążowe koszule bardzo często są tak zaprojektowane, aby przyszła mama mogła w nich po porodzie karmić piersią maluszka. To bardzo praktyczne rozwiązanie pozwoli przede wszystkim zaoszczędzić pieniążki bo nie trzeba kupować  dużej ilości koszul i piżam. Ważne aby była wygodna i oddychająca. Mama musi się czuć w niej komfortowo i pięknie. Poniżej prezentujemy jak może wyglądać koszula ciążowa. Dostępne są przeróżne kolory i fasony.

Koszula do porodu 

Kilka sztuk koszul powinno w zupełności wystarczyć. Ważne aby mama miała zawsze na przebranie świeżą. Warto też mieć na uwadze, że koszula, w której będzie się rodziło, może ulec zniszczeniu poprzez zbytnie zabrudzenie czy konieczność rozcięcia. Taka koszula powinna też być łatwo rozpinana, najlepiej po całej długości. Poniżej kilka propozycji koszul przygotowanych typowo do porodu.

Dlatego przygotowaliśmy koszule . Z kolei po porodzie bardzo ważna jest wygoda. Dlatego idealnym rozwiązaniem będzie sukienka do porodu i karmienia piersią, w której świeżo upieczona piękna mama będzie się czuła komfortowo. Warto na wszelki wypadek mieć naszykowane dwie sztuki

Koszula, w której swobodnie możesz karmić piersią 

Po porodzie bardzo ważne jest aby zadbać o wygodę i komfort w dostępie do piersi.  Dlatego idealnym rozwiązaniem będzie sukienka do porodu i karmienia piersią, w której świeżo upieczona piękna mama będzie się czuła bardzo dobrze. Warto na wszelki wypadek mieć naszykowane dwie sztuki. Koszule przedstawione poniżej prezentują rozwiązania jakie zastosowane są w koszulach do karmienia piersią.

Nie zapomnijmy także o szlafroku ciążowym. Przeważnie na oddziałach ginekologicznych jest bardzo ciepło, ale jeśli będziesz chciała wyjść na korytarz to taki ciepły szlafrok bardzo się przyda. Szlafrok można kupić w tej samej wersji kolorystyczne co koszula ciążowa i do karmienia piersią. Wtedy taki komplet będzie Ci służył jeszcze długo już w domu. Niektóre szlafroki wyglądają jak odzież typu HOMEWEAR i są bardziej odzieżą sportowo dresową niż bielizną nocną. To bardzo rozsądna propozycja, gdyż w pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka, mama nie nie zbyt wiele wolnego czasu na ciągłe przebieranie się. W takiej odzieży może spędzać czas z dzieckiem w domu w ciągu dnia i w nocy.