Poznaj swoje prawa jako kobieta ciężarna, dowiedz się także jakie prawa przysługują Ci podczas ciąży i na porodówce. Zdobywając świadomość swoich praw wpływasz bezpośrednio na jakość usług, które oferują Tobie i dziecku placówki medyczne, dość często jeszcze nieczułe na potrzeby kobiety w ciąży i pacjenta.

Prawa kobiety ciężarnej

Podstawowym aktem prawnym w Polsce, który normuje prawa pacjenta jest po prostu Ustawa O Prawach Pacjenta. Dodatkowo do dyspozycji pacjentów jest urząd, który stoi na straży ich praw, jest to Rzecznik Praw Pacjenta. Akty prawne dotyczące nas jako pacjentów, znajdziesz na stronie Rzecznika. Ustawa o prawach pacjenta nie jest jedyną ustawą, która obejmuje zasięgiem prawo, czynności, charakter wykonywanych zabiegów przy pacjencie, w przypadku kobiety w ciąży obowiązuje także rozporządzenie, o którym pisaliśmy już na blogu. Nazywa się ono Standardem Opieki Okołoporodowej. Rozporządzenie to jest podstawowym źródłem prawa, jakie dotyczy kobiet ciężarnych, porodu i narodzonego dziecka, a którego treść kobiety powinny dobrze znać. To z niego właśnie wynika wiele zapisów, które pozwolą Ci cieszyć się wspaniałym porodem w zgodzie z Twoimi potrzebami, do minimum redukując niekiedy niekorzystne procedury szpitale wygodne jedynie dla personelu – nie zaś dla ciężarnej. Nowelizacja standardu, która nakłada na placówki oferujące świadczenia w zakresie prowadzenia ciąży, porodu czyni kobietę jeszcze bardziej decyzyjną podczas całej ciąży.
Przeczytaj więcej o standardach opieki okołoporodowej w naszym wcześniejszym artykule. Kliknij zdjęcie poniżej.

Spis podstawowych praw pacjenta

Wyciąg z podstawowych praw pacjenta, które oczywiście dotyczą nie tylko kobiet w ciąży. W ciąży bowiem do wymienionych praw poniżej dochodzą także inne profity:
 •     Prawo pacjenta do świadczeń zdrowotnych
 •     Prawo do informacji
 •     Prawo do zgłaszania działań niepożądanych produktów leczniczych
 •     Prawo pacjenta do tajemnicy informacji
 •     Prawo pacjenta do wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych
 •     Prawo do poszanowania intymności i godności pacjenta
 •     Prawo pacjenta do dokumentacji medycznej
 •     Prawo pacjenta do zgłoszenia sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza
 •     Prawo pacjenta do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego
 •     Prawo pacjenta do opieki duszpasterskiej
 •     Prawo pacjenta do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie
Jakie prawa otrzymuje dodatkowo kobieta w ciąży?

 • zlecenia na CITO badań oraz konsultacji
 • kierowanie do placówek o wyższej referencjach w przypadku rozpoznania ryzyka powikłań
 • brak kolejek
 • możliwość zaplanowania przebiegu ciąży (diagnostyki i wyboru badań) i porodu

Teoria i praktyka w polskiej służbie zdrowia

Teoretycznie, ciężarna kobieta która wymaga specjalistycznej konsultacji lub leczenia przyjmowana powinna zostać bez kolejki w dniu zgłoszenia lub najpóźniej do 7 dni. Jak w praktyce wygląda sytuacja w Polsce? Wszystko zależy od możliwości przerobowych placówek, we większych miastach i specjalistycznych klinikach łatwiej uzyskać takie świadczenie, zdarzają się jednak nagminnie sytuacje takie, jak ta w poniższym filmie. Niby minął rok ale niestety zdarza się jeszcze, że kobieta w ciąży musi czekać na wizytę, bo nie ma miejsc. Najczęściej aby dostać się do lekarza danego dnia powinna udać się raniutko do przychodni, by stanąć w kolejce po numerek:

Na jakie badania w czasie ciąży może liczyć kobieta?

Pierwsze zetknięcie z lekarzem, by potwierdzić wynik testu nakłada na Ciebie status osoby którą należy traktować wyjątkowo. Status ten oparty jest na procedurach mających na celu jak najlepszą formę opieki zdrowotnej mamy i dziecka. Otrzymujesz przywileje oraz zestaw badań, jakie w kolejnych tygodniach ciąży lekarz lub położna powinien, a nawet musi zlecić. Z wykazem wszystkich badań w poszczególnym okresie ciąży możesz zapoznać się poniżej, ujęte zostały w tabeli. Jest to wyciąg z rozporządzenia, z całością jego możesz zapoznać się tutaj (KLIK).

Jeśli masz kłopot i Twoje prawa nie są respektowane… jak zgłosić sprawę Rzecznikowi Praw Pacjenta?

Pamiętaj, że jeśli przytrafi Ci się jakakolwiek przykra sytuacja w której zostaną złamane Twoje prawa jako pacjenta i kobiety w ciąży, możesz skontaktować się z Rzecznikiem Praw Pacjenta, by uzyskać więcej informacji w sprawie.
Nie wiesz, czy Twoje prawa zostały naruszone, masz pytania albo potrzebujesz porady? Skorzystaj z ogólnopolskiej bezpłatnej infolinii 800-190-590. Z dyżurującymi pracownikami Biura Rzecznika Praw Pacjenta można skontaktować się od poniedziałki do piątku, od 08:00 do 20:00
Z Rzecznikiem Praw Pacjenta możesz się także skontaktować elektronicznie, więcej informacji znajdziesz na stronie Biura Rzecznika Praw Pacjenta

Jeśli chciałabyś przeczytać więcej informacji na temat przestrzegania rozporządzenia dotyczącego opieki okołoporodowej w placówkach szpitalnych w Polsce, możesz to zrobić tutaj (KLIK). Raport NIK (Najwyższej Izby Kontroli) z 2016 roku, w którym opisana jest dokładnie sytuacja kobiet ciężarnych. Ciekawej lektury!