Opalanie ciała przez kobiety w ciąży ciągle budzi mnóstwo kontrowersji. Dlatego przyszłe mamy często zastanawiają się czy wyjazd nad morze latem to dobry wybór. Trudno przecież będzie oprzeć się plażowaniu nad pięknym morzem czy oceanem. Dobra wiadomość dla ciężarnych mam jest taka, że nie muszą w tym szczególnym czasie rezygnować z urlopu jeśli tylko nie ma jakiś przeciwwskazań typowo medycznych. Druga dobra wiadomość jest taka, że „mądre opalanie” w ciąży jest możliwe i nie trzeba całkowicie z niego zrezygnować. Oczywiście to nie może być „tradycyjne” opalanie, ale przemyślana ekspozycja na słońce. Długie spacery po plaży w czasie cieplejszych dni mogą zdziałać cuda. Prawidłowa ekspozycja na promieniowanie słoneczne może przyczynić się do poprawy nastroju i pomóc się zrelaksować. Zwiększa się wydzielanie hormonu szczęścia – serotoniny. Ale promieniowanie słoneczne to też produkcja witaminy D w organizmie, czyli dbamy o zdrowie kości.

Jak przygotować się do plażowania i urlopu, żeby to było bezpieczne i nie zaszkodziło ani mamie, ani dziecku?

Drogie przyszłe mamy – pamiętajcie, żeby unikać długich, wielogodzinnych i bezmyślnych ekspozycji na słońce. A już na pewno nie wychodzić z domu bez zachowania środków ostrożności. Przede wszystkim dokładna ochrona całego ciała kremem z wysokim filtrem mineralnym zabezpieczającym przed szkodliwymi promieniami UV. Taki filtr nie wnika w skórę, lecz na niej pozostaje – zmniejsza to ryzyko podrażnień i uczuleń. Kupując krem, sprawdź wskaźnik SPF. Stosuj kremy z filtrem minimum SPF 30, a najlepiej (SPF 50 i SPF 50+) i nie wystawiaj na słońce znamion oraz wrażliwych części ciała – uszu czy karku. Głowę osłaniaj kapeluszem lub czapką z daszkiem. I pamiętaj o okularach z filtrem przeciwsłonecznym.

Następna ważna rzec to odpowiednie ubranie. Dodatkowe kilogramy w ciąży sprawiają, że kobieta szybciej się męczy i poci. Kompletując garderobę zwróćcie uwagę na rodzaj materiału, z którego wykonane są ubrania ciążowe. Wybierajcie te wykonane z lekkich, przewiewnych i oddychających materiałów. Najlepiej jeśli większość ciała jest delikatnie przysłonięte zwiewnym ubraniem. Planując urlop możesz zaopatrzyć w specjalny kostium kąpielowy – najlepszy będzie jednoczęściowy lub dwuczęściowy z usztywnianym stanikiem, który dobrze podtrzyma powiększone w ciąży piersi.

Sukienka_ciążowa
Ciążowa sukienka

Gorąco sprawia, że rozszerzają się naczynia krwionośne i bardziej puchną stopy i ręce – dlatego, będąc w ciąży planujmy spacery tak, aby nie wychodzić z pomieszczenia w godzinach południowych od 11 do 16, kiedy słońce praży najbardziej. Przebywanie na świeżym powietrzu jest niezbędne dla zdrowia więc wybierzmy spacery o poranku lub późnym popołudniem. I oczywiście schładzaj się kiedy tylko możesz. Na wakacjach, jeśli masz taką możliwość zanurz się na kilka chwil z wodzie. Używaj wody termalnej w sprayu do nawilżania twarzy. Ale przede wszystkim pij dużo wody. W zależności od Twoich możliwości wypij nawet do 3l dziennie. Może to być woda mineralna albo jakaś ziołowa herbatka.

Ciąża nie jest chorobą, ale jest wyjątkowym stanem i nie ma co ukrywać, że nie wszystko jest w niej wskazane, a przyszła mama powinna o siebie wyjątkowo dbać.

Opalanie brzuszka a maluszek?

Opalanie brzucha w ciąży nie ma bezpośredniego wpływu na dziecko – promieniowanie nie przenika przez skórę mamy, worek owodniowy i płyny się w nim znajdujące. Ale wystawianie się na działanie promieni słonecznych ma pośredni wpływ na malucha. Podczas opalania wzrasta temperatura ciała, ciśnienie lekko się podwyższa, a organizm traci wodę w wyniku intensywnego pocenia. Po kilkugodzinnej sesji na plaży kobiety w ciąży mogą czuć się zmęczone, osłabione. Obciążony organizm kobiety w ciąży reaguje gwałtowniej, a pamiętaj, że wszystko to ma wpływ na malucha.