Ciąża to wspaniały stan – powiadają. Niekiedy jednak wcale o radość nie przyprawia zwłaszcza, jeśli jest powikłana i atakuje efektami ubocznymi. Niekiedy to trudna sytuacja materialna i społeczna generuje na tyle dużo problemów, że można się załamać. Czy wiesz co to jest depresja? A czy wiesz, że depresja ciążowa i po porodzie dotyka wiele kobiet nawet na tle hormonalnym? Szacuje się, że 1 na 10 kobiet może doświadczyć depresji okołoporodowej i po porodzie. Brak znajomości istotny zagadnienia i samej choroby uniemożliwia poprawienie jakości życia kobiety, a opieka nad noworodkiem staje się karą zamiast spełnieniem. Jeśli doświadczasz niepokojących objawów, możesz sama wykonać test oceny ryzyka wystąpienia depresji u siebie ale o tym poniżej.

Depresja ciążowa i po porodzie – wytyczne na 2019 rok dotyczące opieki nad kobietą i dzieckiem

Nowe standardy medyczne nakładają na placówki opiekujące się ciężarną zwiększoną czujność wobec kobiety oraz ewentualne skierowanie jej do specjalisty w przypadku pojawienia się niepokojących objawów emocjonalnych (pozytywnego wyniku testu na depresję). Ocena ryzyka wykonywana ma być kilka razy w czasie ciąży, a także po porodzie – przez położną środowiskową podczas wizyt patronażowych za pomocą specjalistycznego testu zwanego Testem Becka.

Fundacja Rodzić Po Ludzku

O Fundacji wspominaliśmy we wpisie dotyczącym opieki okołoporodowej nad matką i dzieckiem. Kliknij zdjęcie poniżej i przeczytaj cały wpis, który zawiera najistotniejsze informacje na temat nowych standardów medycznych nad kobietą w ciąży i dzieckiem. Między innymi w wyniku działań Fundacji Rodzić Po Ludzku opieka w Polsce nad matką i dzieckiem ulega poprawie. To pracownicy fundacji jako pierwsi zaczęli mówić głośno o problemie depresji u ciężarnych. Naciski na Ministerstwo przyniosły w końcu oczekiwane efekty w postaci testów przesiewowych, by pomóc rodzinom zmagać się ze złożoną chorobą, jaką jest depresja.

Co to jest depresja?

Według strony Medycyna Praktyczna, strony o charakterze medycznym dość wartościowej pod względem treści:

„Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest wiodącą przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy na świecie oraz najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji osób dorosłych. Choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiet. Co dziesiąty pacjent zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu z powodu innych dolegliwości ma pełnoobjawową depresję, a drugie tyle osób cierpi z powodu pojedynczych objawów depresyjnych. Niestety ponad połowa tych przypadków pozostaje nierozpoznana, a spośród osób z rozpoznaną depresją jedynie połowa otrzymuje adekwatne leczenie. Z tego względu niezwykle ważną dla każdego (nie tylko dla lekarza) kwestią jest znajomość natury i objawów depresji oraz podstaw jej diagnostyki i leczenia.” (1)

Źródło 1: https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/69882,depresja

Depresja w ciąży i po porodzie. Dlaczego jest niebezpieczna dla matki i dziecka?

Emocjonalne objawy depresji nie tylko zmniejszają komfort życia, codziennego funkcjonowania ale mogą zaburzyć proces samej ciąży i porodu. Ale to nie wszystko, ponieważ depresja generuje także wyczerpujące objawy fizyczne. Zaburzenia snu, spadek libido, zaburzenia apetytu i inne. Jest to wyczerpujące i może zagrażać zdrowiu matki i dziecka. Matka doświadczająca zaburzeń depresyjnych może odczuwać silny lęk, obawę a nawet strach przed tym, czy poradzi sobie z porodem, wychowaniem dziecka. Ciągłe napięcie i stres powodują produkcję „hormonów stresu” które bardzo źle wpływają na płód i nią samą. Nieleczona depresja może się pogłębić przechodząc w bardziej zaawansowany stan, który może spowodować załamanie nerwowe. Najczęstsze objawy depresji z tych ciężkich to myśli samobójcze, które nierzadko przechodzą w realne działanie. Na pewno znasz historie z prasy, kiedy matka krzywdzi swoje dziecko lub siebie.

Poznaj pierwsze, emocjonalne objawy obrazu depresji

 

Najczęstsze objawy psychiczne depresji to:

  • utrata radości z życia
  • zaniechanie aktywności życiowej
  • wycofanie się z relacji z ludźmi – osamotnienie
  • smutek
  • czarne myśli
  • lęk
  • poczucie utraty sensu życia

Test na depresję – zrób to sam – test Becka

Jeśli doświadczasz spadku nastroju i trwa to dłuższy czas warto skorzystać w pierwszej kolejności z testu na depresję. Jeśli opisane powyżej objawy są Ci znane wykonaj test Becka bez względu na to, czy jesteś w ciąży czy już urodziłaś. Depresję można skutecznie leczyć. Nie musisz cierpieć, odczuwać lęku do których dołożyć się może jeszcze poczucie winy. Wynik pozytywny testu skonsultuj ze swoim lekarzem lub położną. Skala depresji Becka w 21 pytaniach porusza zagadnienia emocjonalne, które ocierają się o występujące przy tej chorobie objawy. Jest to skala raczej informacyjna, a na pozytywny wynik testu mogą nakładać się codzienne problemy, które trwają od dłuższego czasu wywołując napięcie i obciążenie. Nie mniej lepiej pomylić spadek nastroju z poważną chorobą, niż nieświadomie cierpieć.

 

Test Becka znajdziesz tutaj (KLIK). 

Zapraszamy!